Pytania Pielgrzyma


Pielgrzymujemy.
Pielgrzymujemy.

PYTANIA PIELGRZYMA


Jeżeli idziesz pierwszy raz lub masz małe doświadczenie w pielgrzymowaniu to znajdziesz tutaj podstawowe informacje na temat tego, co powinieneś zabrać ze sobą na pielgrzymkę, jak się przygotować na pątniczy szlak. Dowiesz się również jak należy się zachować na pielgrzymce.


Trasa pielgrzymki z Lubina do Gietrzwałdu wynosi 555 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. ok. 20 - 39 km w 18 etapach. Pielgrzymka wyrusza z kościoła św. Wojciecha w Lubinie 10 czerwca 2024 r. po Mszy św. o godz. 9:00 i zmierza do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie na Warmii. Trasa biegnie różnymi drogami, najczęściej polnymi oraz leśnymi o różnym stanie dróg.
Dzień pielgrzyma zaczyna się wcześnie rano przeważnie ok. godz. 5:00 (ale bywa że i wcześniej) a kończy się wieczornym Apelem o 21:00. Każdego dnia pielgrzymom towarzyszy modlitwa poranna, modlitwa różańcowa najczęściej w 4 Tajemnicach, Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencje oraz wspólny śpiew. Codziennie uczestniczymy we Mszy św. w kościołach, rano lub w miejscowościach noclegu pielgrzymki. Wieczorny Apel Maryjny rozpoczyna się o godzinie 21:00 (relacja radiowa na żywo z Jasnej Góry). Po Apelu przedstawiane są informacje o programie następnego dnia. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację i przygotowanie się do kolejnego dnia. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00 w trosce o Twój odpoczynek, innych pielgrzymów oraz gospodarzy.


Nocleg
Każdego dnia, po wielogodzinnym marszu pielgrzymka dociera do miejsca noclegowego. Przeważnie nocuje się na kwaterach, pod namiotami, w Domach Pielgrzyma (dodatkowo płatne), w salkach ,na plebanii lub w klasztornych celach. Kwatermistrz rozdziela miejsca i informuje o miejscach noclegowych oraz o ich warunkach.
Pielgrzymi nocujący w namiotach rozstawiają je samodzielnie. Zaleca się używanie 2 – 3 osobowych namiotów. Przygotowanie kolacji, gorącej wody na herbatę czy ciepłej wody do mycia jest we własnym zakresie pielgrzyma. Czasami istnieje możliwość skorzystania z dobrodziejstwa domu w danym gospodarstwie ale to zależy wyłącznie od gospodarza. Na noclegu zachowujemy czystość, nie śmiecimy na polu namiotowym.
Śmieci i odpadki na noclegu należy zgromadzić w jedno miejsce i wynieść w okolice samochodu bagażowego, znajdują się tam wywieszone worki na śmieci. Po odpoczynku w ciągu dnia wystarczy, że śmieci wyrzucisz do odpowiednich worków.


Strój pielgrzyma
Od stroju w dużej mierze zależy komfort Twojego pielgrzymowania. Postaw na ubiór luźny, przewiewny, niekrępujący ruchy i – co najważniejsze – odpowiedni do sytuacji, jaką są rekolekcje w drodze, a zatem taki, w którym bez zażenowania możemy wejść do kościoła. Zbyt obcisłe, skąpe i wydekoltowane stroje do tego gatunku nie należą. Nie staraj się zaszokować innych modnym strojem.


Buty pielgrzyma
Buty są podstawą wpływającą na komfort pielgrzymowania. Wybór obuwia powinien być ukierunkowany na wygodę oraz dopasowanie do stopy. But powinien być dobrze dopasowany, wtedy nie pojawiają się bąble, otarcia, naderwania mięśni lub ścięgien. W zależności od upodobań pielgrzymów spotyka się na nogach buty trekkingowe do marszu w górzystym terenie, buty typowo sportowe do biegania lub sandały. Nieodpowiednie są klapki, trampki, buty na obcasie, pantofle. Stopa musi być chroniona przed uderzaniem o twardą nawierzchnią drogi – inaczej gotowe odbicia stopy. Złą praktyką jest kupowanie obuwia na kilka dni przed pielgrzymką. Postaraj się o wybór obuwia sprawdzonego. Natomiast dobrą praktyką jest zakładanie dwóch par skarpetek, jedna para przylegająca do stopy – cienkie skarpetki bawełniane, oddychające. Druga para nieco grubsze np. frote lub wełniane. Nie zakładaj tanich skarpetek z tworzyw sztucznych. Przed założeniem skarpetek i butów dobrze jest posypać stopy pudrem. Jeżeli ułożyły Ci się dobrze buty na stopach to ich nie zdejmuj bez potrzeby na odpoczynkach. Praktyczne okazują się tez wkładki higieniczne dla kobiet, w zastosowaniu jako wkładki do butów.

 

Plecak podręczny
Warto rozsądnie spakować plecak, który weźmiesz ze sobą w drogę. Z tego powodu też zabierz tylko, to, co niezbędne.
Najpierw należy zadbać o sam plecak, powinien być wygodny dostosowany do Twoich rozmiarów, dobrze układać się na plecach. Nie powinien to być zwykły szkolny a raczej turystyczny o szerokich pasach na ramiona wypełnionych pianką amortyzującą. Dodatkową wygodą są specjalne paski piersiowe ewentualnie biodrowe ułatwiające noszenie plecaka. Nie powinien być zbyt duży oraz zbyt mały. Powinien posiadać kilka przegródek oraz kieszeni – tak aby ułatwić przechowywanie rzeczy.
Do plecaka podręcznego zabieramy :
• Dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość oraz dokumenty poświadczające prawo do bezpłatnej pomocy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Najlepiej schować je do wewnętrznej kieszeni w plecaku. Tak samo jak i pieniądze. Nie zabieraj zbyt wiele gotówki.
• Identyfikator Pielgrzyma jako Twój dokument stwierdzający przynależność do wspólnoty pielgrzymki. Bardzo ważne jest aby był wypełniony i podpisany.
• Znaczek Pielgrzyma, oczywiście nie spakowanym do plecaka ale przypiętym w widocznym miejscu na piersi (dobrą praktyką jest przypięcie go z przodu na szelkach plecaka).
• Różaniec, codziennie odmawiana jest modlitwa różańcowa.
• Śpiewnik pielgrzymkowy.
• Długopis oraz karteczki do zapisywania np. intencji różańcowych.
• Płaszcz przeciwdeszczowy. Podczas opadu deszczu, dobrze jest mieć pod ręką „coś od deszczu”. W zależności od upodobań pielgrzymów używane są tzw. pałatki – wojskowe lub harcerskie, różnego rodzaju turystyczne płaszcze lub kurtki przeciwdeszczowe, zwykłe cienkie foliowe płaszcze itp.
• Karimata lub mata przyda się do tego aby móc na niej usiąść podczas odpoczynku. Doskonale sprawdzają się piankowe maty z folią termoizolacyjną. Lekka i niewielkich rozmiarów po zwinięciu.
• Sweter lub tradycyjny polar przyda się podczas chłodnych poranków.
• Nakrycie głowy jest konieczne kiedy słońce zaczyna przygrzewać a niebo jest bezchmurne, ukrycie głowy przed bezpośrednimi promieniami słońca pozwoli Ci zachować siły i uniknąć udaru słonecznego.
• Podręczna apteczka czyli podstawowe środki opatrunkowe jak plastry z opatrunkiem, elastyczny bandaż (jeden lub dwa), maść do zastosowania przy bólach stawowo-mięśniowych, wodę utlenioną i jodynę (małe buteleczki), kilka jednorazowych igieł do samodzielnego przebicia bąbla (czasami na trasie nie ma możliwości skorzystania z pomocy medycznych). Środki przeciwbólowe i leki które przyjmujemy trwale. Talk lub puder niemowlęcy do stóp. Pozostałe środki znajdą się w bagażu głównym.
• Środki higieniczne. W miarę potrzeb krem przeciwsłoneczny, krem nawilżający, mokre chusteczki – doskonale się sprawdzają przy zmywaniu z siebie pielgrzymiego kurzu. Papier toaletowy lub chusteczki jednorazowe.
• Żywność i napoje. Spakuj prowiant tylko na dany dzień pielgrzymkowy. Mogą to być konserwy mięsne lub rybne, ciastka, czekolada, chlebek chrupki lub zwykły, bułki. Oczywiście w miarę potrzeb pamiętając, że pielgrzymi korzystają z gościnności gospodarzy, którzy częstują pielgrzymów zupą lub kanapkami. Przyjmuj ten dar, zawsze dziękuj za to co otrzymasz w darze chrześcijańskim pozdrowieniem: „Bóg zapłać. Szczęść Boże”. Także prawie na każdym postoju pielgrzymki dostępny jest sklepik pielgrzymkowy tzw. „Kajzerek” w którym można zaopatrzyć się w produkty takie jak napoje, chleb, bułki, słodkie bułeczki. Zabronione jest spożywanie lodów oraz napojów alkoholowych.
• Menażka lub kubek metalowy 0,5 litra wykorzystasz na spożycie zupy, herbaty lub kawy. Potrzebny będzie niezbędnik turystyczny (łyżka, widelec, nóż i otwieracz do konserw).


Bagaż główny czyli wszystko to co potrzebne na pielgrzymce a czego nie spakujesz do plecaka podręcznego. Bagaż główny zabierany jest przez samochód bagażowy, który przewozi bagaże całej grupy z noclegu na nocleg. Po przyjściu na nocleg odbierasz swój bagaż z samochodu. Rano po spakowaniu się odnosisz bagaż z powrotem do samochodu bagażowego. Do bagażu głównego zabieramy:
• Namiot. Ważne aby był w miarę lekki i odporny na wilgoć, żeby zbytnio nie nasiąkał i łatwo przesychał. Współczesne namioty, rozkładane w trzy sekundy doskonale się nadają na pielgrzymkę.
• Śpiwór. Jedyna rozsądna opcja ciepłego okrycia w nocy. Sprawdzają się śpiwory o optymalnej temperaturze bliskiej zera stopni lub puchowe.
• Karimata o dużej grubości lub materac dmuchany. Do materaca przydaje się pompka. Praktykuje się używanie dwóch karimat ułożonych jedna na drugiej.
• Rękawice tzw. czerwone łapki ułatwiają zwijanie rano zimnego i mokrego namiotu a przy okazji nieubrudzenie sobie rąk.
• Turystyczną kuchenkę do przygotowywania gorącej wody na herbatę do kolacji. Stosowaną praktyką jest zabranie do bagażu głównego termosu i przygotowywanie wieczorem gorącej herbaty na zimny poranek. Rano nie ma zbyt dużo czasu.
• Turystyczny czajnik lub garnek aluminiowy. Szybko w takim można przygotować gorącą wodę.
• Składany w harmonijkę turystyczny kanister na wodę. Na noclegu nie trzeba ciągle krążyć po wodę z garnkiem, po wykorzystaniu wody można złożyć i spakować do bagażu głównego.
• Żywność. Wystarczającą na całą pielgrzymkę ilość konserw mięsnych, rybnych lub pasztetów drobiowych. Wedle upodobania, dżem, miód, keczup. Cukier, herbata, kawa.
• Ubrania – wygodne, przewiewne, w ilości wystarczającej na całą pielgrzymkę i stosowane na każdą pogodę. Bawełniana bielizna. Warto zabrać ze sobą kilka cieplejszych rzeczy, jak dres, bluza polarowa. Przydatnych nie tylko podczas złej pogody, ale i wieczorem – podczas Apelu oraz rano. Często ciepłe dodatkowe ubranie przydaje się w nocy, kiedy śpiwór okazuje sie być za zimny. Zabierz także ze sobą dodatkową parę butów, na wypadek gdyby pierwsze okazały się niewygodne lub uległy przemoczeniu.
• Ręczniki, miskę (do mycia się), niezbędne środki higieniczne i kosmetyczne.
• Pozostała część apteczki a w niej leki przyjmowane na stałe w ilości wystarczającej na okres 18 dni. Dodatkowe materiały opatrunkowe. Leki mające zastosowanie w leczeniu zapalenia gardła (np. 1 op. witaminy C, 1 op. Polopiryny, 1 op. Chlorochinaldinu, 1 op. Rutinoskorbin, 1 op. wapnia), leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz witaminy i magnez, a także maść/żel przeciwbólowy. Do Karty Pielgrzyma wpisujemy nazwę choroby oraz dawkę przyjmowanego leku, np. nadciśnienie tętnicze, werapamil 40 mg 3 x dziennie. Pamiętajmy o przestrzeganiu zaleceń lekarza i przyjmowaniu swoich leków! Tymi lekami nie wolno dzielić się z bliźnimi!

W gościnnym Żelaznym Moście.
W gościnnym Żelaznym Moście.

GOTOWOŚĆ DUCHOWA
Pielgrzymka to wspaniały czas – dlatego przygotuj się do niej solidnie. To czas przemiany, czas zastanowienia się nad samym sobą i sensem życia; to szukanie odpowiedzi w sprawach trudnych. Każdy przeżywa te rekolekcje indywidualnie.
1. Skorzystaj z sakramentu pokuty i pojednania przed pielgrzymką (nie odkładaj spowiedzi na szlak pielgrzymi),
2. Zastanów się nad intencją z jaką chcesz pielgrzymować – wtedy droga nabiera większego sensu,
3. Zabierz ze sobą Różaniec św. – Msza św. i Różaniec to stałe punkty każdego dnia,
4. Zanim wyruszysz na szlak zapoznaj się z regulaminem pielgrzymki; Pamiętaj o śpiewniku – byś mógł czynnie uczestniczyć w śpiewie grupy,
5. Jeśli Pan obdarzył cię talentem muzycznym – podziel się nim – weź instrument i wyrusz z nami,
6. Zabierz ze sobą uśmiech, dobre pomysły oraz chęć służenia pomocą innym.


SŁUŻBY PIELGRZYMKOWE
Na postojach i na drodze intensywnie działają specjalnie powołane na czas pielgrzymki służby. Ich działalność jest bezinteresowna. Uszanuj to.
Są to służby: Liturgiczna – troszczy się o oprawę liturgiczną Mszy św.
Porządkowa – dba o porządek, w grupie i na trasie – byśmy w jednym „kawałku” dotarli do celu;
Kwatermistrzowska – organizuje nam miejsca noclegowe;
Muzyczna – umila i uatrakcyjnia nam czas spędzony razem, często ujednolica tempo marszu grupy poprzez odpowiednio dobrane piosenki;
Medyczna – zabiega o twój komfort fizyczny, byś raczej w pozycji pionowej i na nogach (a nie na rękach) dotarł do Gietrzwałdu;
Zaopatrzenie pielgrzymki – codziennie zapewnia świeże pieczywo, napoje itp. – odpłatność indywidualna;
Sekretariat – wszelkie sprawy opłat oraz zapisów na kolejne dni pielgrzymkowe.

 

Używanie telefonu komórkowego jest źle odbierane. Przeszkadza innym pielgrzymom w skupieniu na modlitwie, przeżywaniu konferencji. Proszę zwrócić uwagę iż naładowanie telefonu komórkowego na pielgrzymce stanowi problem. Dlatego jeżeli jest niezbędny to ograniczyć używanie go do minimum.
Nie zabieramy rzeczy wartościowych ani takich, które mogą się przyczynić do złamania regulaminu pielgrzymki lub przeszkadzać nam i braciom/siostrom w przeżywaniu rekolekcji w drodze.
Ze względu na bezpieczeństwo pielgrzymów, samochody osób odwiedzających nie mają wstępu do miejscowości noclegowych, prosimy zatem o poinformowanie rodzin aby nie odwiedzały pątników na noclegach.