Spotk. po Pielgrzymce 06.07.19


Wczoraj w Koskowicach, Koronką do Bożego Miłosierdzia, rozpoczęliśmy spotkanie popielgrzymkowe I Pieszej Pielgrzymki z Lubina do Gietrzwałdu. Przybyli, nie tylko wszyscy uczestnicy Pielgrzymki, ale i również wiele osób z naszych rodzin, przyjaciół oraz mieszkańców Koskowic. Na plebanii brakowało już wolnych krzeseł, ale na stole było pełno słodkich ciast, kanapek, sałatek przygotowanych przez dobrych ludzi. Bóg Wam za to zapłać.
Po oglądaniu filmów z pielgrzymami, przyszedł czas na świadectwa uczestników. Podkreślali niezwykłą, wręcz rodzinną atmosferę podczas całej Pielgrzymki. Zauważyli u siebie podniesienie stanu duchowego, wręcz uzdrowienie swojej duszy. Każdy widział prowadzenie Matki Bożej na całej trasie, nie brakowało nam jedzenia, picia, dachu nad głową a otarcia i zmęczenie udało się przezwyciężyć. Każdy z nas nigdy wcześniej nie uczestniczył w tak długiej drodze, obawialiśmy się 555 km dystansu. Zupełnie niepotrzebnie. Na potwierdzenie powiem, wszyscy którzy wyruszyli 10 czerwca z Lubina, doszli o własnych siłach i nogach do tronu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Pomijając schorowanego Kazia i jego tempo marszu, który nie byłby pewnie zakwalifikowany do żadnej pieszej Pielgrzymki, dał radę przejść blisko 500 km.
Niektórzy, wspominali o różnych trudnościach i przeciwnościach na kilka dni, czasem godzin, przed wyruszeniem w drogę pielgrzymią. Siła ich modlitwy i działanie Ducha Świętego jest jednak nieprzeniknione i trudne po ludzku do zrozumienia. Rzeczy niemożliwe, działy się tak po prostu!
Podobnie było na trasie Pielgrzymki. Nie spodziewaliśmy się spotkania tylu wspaniałych ludzi, ich gościnności, dobroci serca. Nigdzie nam nie odmówiono pomocy. Przez 18 dni zawsze mieliśmy dach nad głową, upały udawało się znosić dzięki napojom, których nigdy nam nie brakło a które otrzymywaliśmy w darze od mieszkańców wsi i miast. O posiłkach powiemy to samo, niektórzy wręcz nas rozpieszczali paczuszkami na drogę. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Szczególnie proboszczom, opatom, ojcom i braciom ale i siostrom zakonnym, wójtom, sołtysom, radnym, zwykłym ludziom dobrej woli, że Wam się chciało na nas czekać i nas pięknie przyjąć. Otaczamy Was wciąż modlitwą. Wiemy że Jezus Chrystus za przyczyną swojej Mamy wysłucha lub już wysłuchał Waszych intencji w których to modliliśmy się podczas drogi pielgrzymkowej. Czasem trzeba po prostu trochę poczekać i pozwolić działać Duchowi Świętemu a wszystko ułoży się zgodnie z Wolą Bożą. ❤️
W Koskowicach o godz. 18 rozpoczęła się jeszcze Msza święta którą odprawił nasz przewodnik duchowy ks. Dr Mariusz Habiniak. To on zaufał Piotrowi i dwóm Pawłom i zgodził się na promowanie Pielgrzymki w kierunku mało znanym w naszej diecezji legnickiej. Msza odbyła się w intencji dwóch sympatycznych osiemnastolatków, którzy aktywnie włączyli się w sprawowanie liturgii. Z resztą i nasi pielgrzymi też ubogacili czytania.
Później jeszcze pamiątkowe zdjęcie i grill w sadzie przy plebanii. Rozdaliśmy pielgrzymom liczne książki, obrazki, medaliki i różańce oraz modlitewnik. Bóg zapłać wszystkim dobrodziejom. Na zakończenie jeszcze wspólna modlitwa apelowa z Jasnej Góry w sadzie pod jabłonką i powoli zaczęliśmy się rozjeżdżać do domów.


Jakie plany na przyszłość? Chcemy założyć Wspólnotę Pielgrzymkową, ofiarując ją Matce Przenajświętszej. O planach i terminach będziemy Was jeszcze informować bliżej końca wakacji.
W planie mamy oczywiście II Pieszą Pielgrzymkę z Lubina do Gietrzwałdu w niezmienny terminie 10 - 27 czerwca 2020 r., zapewne w liczniejszym gronie niż w tym roku. Zapisy rozpoczniemy już późną jesienią, przewidując udział osób które chcą do nas dołączyć na trasie Pielgrzymki.
Dziękujemy Wam za wszystko.
Z Panem Bogiem.