Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim


Uroczystość w Sanktuarium Męki Pańskiej wTyńcu Legnickim
Uroczystość w Sanktuarium Męki Pańskiej wTyńcu Legnickim

Historycznym momentem Bożej łaski można nazwać ustanowienie kościoła pw. Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim Diecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej.

 

Dnia 13 kwietnia 2019r. z udziałem bp. legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, ks. proboszcza Wiesława Złotka, ks. Piotra Zawadki, ks. Leopolda Rzodkiewicza oraz ks. Michaela Gruteringa zapisaliśmy kolejną kartę historii naszej parafii i miejscowości w Tyńcu Legnickim.

Krzyż z relikwiami.
Krzyż z relikwiami.
Sanktuarium w Tyńcu Legnickim.
Sanktuarium w Tyńcu Legnickim.

  Kościół filialny pw. Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

13 kwietnia 2019 roku został ustanowiony jako Sanktuarium Męki Pańskiej w związku z relikwiami, które zostały przekazane od wspólnoty parafialnej z Kolonii (Niemcy).

Wzniesiony w I połowie XiX wieku z wykorzystaniem fragmentów wcześniejszej budowli. Orientowany. Murowany z kamienia i cegły, tynkowany. Jednonawowy na rzucie prostokątnym, z czworoboczną wieżą przy elewacji zachodniej, kruchtą i ażurowym podcieniem z boku wieży. Okna wydłużone w wykroju półpełnym w wieży prostokątne – w obramieniu tynkowym o formach klasycystycznych z XIX wieku. Dach i hełm wieży były spalone, a wnętrze kompletnie zniszczone. Po pożarze zachowały się tylko mury obwodowe i mury wieży.