Dzień św. Jakuba 25.07.21


Dzisiaj 25 lipca 2021 r. jest Dzień św. Jakuba. W związku z tym że wypada ten dzień w niedzielę to mamy na świecie obchodzony ROK ŚWIĘTY św. JAKUBA STARSZEGO. Zamiast do Santiago de Compostela, Wspólnota nasza ŚLADAMI MARYI z Lubina pielgrzymowała do pierwszego w Polsce, ustanowionego 20 czerwca 2007 r., SANKTUARIUM św. JAKUBA APOSTOŁA w JAKUBOWIE , położonego kilka km od Głogowa. ‍♀️‍♂️‍♀️
Kiedy, z samego rana, większość jeszcze smacznie spała, słysząc za oknem spadające krople deszczu, 4️⃣ dzielnych dziewcząt Halinka, Zuzia, Irenka i Ewka ruszyły z Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu na pielgrzymkę przez Grębocice, Jerzmanową, Droga św. Jakuba w Polsce do Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie. ❤️
Cała ich trasa nie była prosta, bez spoczynku, w deszczu, bez jedzenia i picia, bo nie wiedziały, jak daleko do Sanktuarium. Na miejsce dotarły 12 minut przed czasem, czyli południem, w godz. rozpoczęcia uroczystości. Mszę św. odpustową odprawił biskup pomocniczy, senior diecezji zielonogórski-gorzowskiej dr Paweł Socha – członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski w latach 1973–2012, od 2012 biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W uroczystościach wzięli udział również samorządowcy, m.in. wójtowie Gmin Gaworzyce, Jerzmanowa, Żukowice, Grebocice; senator RP Dorota Czudowska, brać strażacka, policja, Bractwo św. Jakuba oraz Marian Hawrysz, twórca pierwszej w Polsce oznakowanej Muszla św. Jakuba dolnośląskiej Drogi św. Jakuba.
Ponad 5️⃣0️⃣0️⃣ km przeszła w ciągu 18 dni z Góry Kalwarii, znana choćby z dalekich, wielomiesięcznych pielgrzymek do Jerozolimy, MIŁKA, która jeszcze chce pójść do Sanktuarium św. Jacka w Legnicy.
"Piękna choć mokra niedziela, pełna modlitwy i radości, rozmów z napotkanymi ludźmi" relacjonuje Ewa. "Eucharystia wspaniała, siedziałyśmy przy samym ołtarzu. Poczęstunek bogaty, śpiewy i tańce zaliczone. Poznałyśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, niech żałują Ci co nie byli. Wspaniale zdolności muzyczne ma kustosz Sanktuarium św. Jakuba ks. kan. Stanisław Czerwiński. Ja płakałam " puentuje Halina.